Genel, Seyahat, Yaşam, Yurtiçi

Anadolu Feneri Köyü

7 Eylül 2016

Uzun zamandır buralarda gözükmüyordum sizler gibi ben de bunun farkındayım ama olabildiğince bunu telafi etmeye çalışacağım bu ve bundan sonraki yazılarımda. Artık sonbaharın da gelmesiyle birlikte büyük şehirlerde yaşayan insanlar olarak biraz olsun yazı özleyeceğimiz ve kafa dinlemek için uzaklaşacağımız yerler arıyoruz. Bunu bazen şehir dışı olarak bazen de şehrin içinde ama şehirden uzakta olan yerlere giderek yapıyoruz. İstanbul’da hala böyle yerler varken ve 3.köprünün yakınları henüz imara açılmamışken, bunlardan biri olan Anadolu Feneri Köyü’ne gitmenizi kesinlikle öneririm.

Anadolu Feneri Köyü’ne Nasıl Gidilir?

Özel araç ile – Anadolu Yakası’nda bulunan köy aynı zamanda İstanbul Boğazı’nın Karadeniz’e açılan kısmındadır buraya Beykoz’un Akbaba Köyü veya Anadolu Kavağı üzerinden tabelaları takip ederek rahatlıkla gidebilirsiniz. Akbaba Köyü’nden sonra gideceğiniz yol yeşillikler içerisinden olacağından bu yolculuktan oldukça keyif alacağınıza eminim.

Toplu Taşıma ile – Kavacık’tan kalkmakta olan 15D Kavacık-Dereseki/ Halayıkdere/ Anadolu Feneri hattı kullanarak gidebilirsiniz. Otobüs kalkış saatleri ve durak bilgileri için buraya bakabilirsiniz.

Sizleri neler bekliyor?

Fazla büyük olmayan ve tepede yer alan bu köyün manzarası sizi fazlasıyla etkileyecek. İsmini köyün denize bakan ucundaki deniz fenerinden alan bir köyde keyiflice vakit geçirip, bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Caminin avlusundan veya deniz fenerinden (Haftanın her günü 10:00-16:00 arası açık) eşsiz manzarayı izleyip ölümsüzleştirme şansına erişebilirsiniz. Ben iki defa gittim ve ikisinde de fener açık değildi bu sebepten cami avlusundan çekmek zorunda kaldım fotoğrafları.

IMG_9035 (1)

(Köy merkezinden Anadolu Feneri’ne giden sokak)

IMG_5968

IMG_5966

IMG_5965

(Cami avlusundan manzaranın görünümü)

Fotoğraflarda aşağıda görünen bir sahil var. Haftasonları yakın çevrede yaşayan insanlar buraya denize girmeye geliyor. Ben denize girmeye değil keyif yapmaya gittim sizlere kitabınızı, sandalyenizi ve yanınızda götürmek istediğiniz kişi veya eşyaları alıp gidin derim. Tabii bu sahile nasıl iniliyor onu da anlatmak gerek öncesinde. Köy merkezinden ayrılıp Beykoz’a veya Anadolu Kavağı’na dönermiş gibi yolu takip edeceksiniz ve Yalı Yolu’na gireceksiniz. Navigasyon yardımıyla kolaylıkla gidebilirsiniz tabii ama ben sizin için de bir görsel hazırladım.

Yol tarifi

Bana soracak olursanız asıl keyifli kısım aşağıda başlıyor. Gerek kayıkların onarıldığı yerler olsun, gerek taşlık sahilde oturmak olsun, gerekse kayalıklara tırmanmak olsun hepsi ayrı keyifli ama vaktiniz varsa gün batımına kalmanızı tavsiye ederim. Aşağıya indiğinizde arabanızı yokuşun oraya koyabilirsiniz ardından sol taraftan taşlık sahile inen bir yer göreceksiniz oradan sahile inebilirsiniz.

IMG_5931

IMG_5946

IMG_6034

(Sahilden panorama çalışmaları)

IMG_6067

IMG_6069

IMG_0402

IMG_5993

IMG_6025

IMG_6026

IMG_6062

IMG_6829

(Öğlen saatleri)

FullSizeRender (1)

(Akşamüstüne doğru kitap okumak keyifli hale getiriyor ve tavsiye üzerine başladığım Paulo Coelho’nun bu kitabını da sizlere öneririm henüz başlarında olsam da kendini okutturan bir kitap)

IMG_2492

IMG_2491

IMG_2490

(Ve Anadolu Feneri’nin en keyifli saatleri)

Anadolu Feneri Köyü gerçekten çok keyifli yer. Özellikle havanın tamamen güneşle dolu değil de parçalı bulut aradan güneşin ışığını bize gönderdiği zamanlarda oturup manzarasını saatlerce izleyebileceğiniz güzellikte bir yer haline geliyor. Birkaç saatliğine de olsan şehrin keşmekeş halinden uzaklaşmak size de iyi gelecektir. Bu yazımın da sonuna gelmiş bulunmaktayız. Lafı daha da uzatmıyorum, sonraki yazılarımda görüşmek üzere. Kendinize iyi davranmayı unutmayın, anı yakalayın ve paylaşın.

Hoşunuza gidebilir

Yorum Yok

Yorum Bırak

error: Sitemizden içerik kopyalamak yasaktır.