Yaşam

Assos Gezi Rehberim

15 Ağustos 2017

Herkese merhaba,

Bugün sizlere tatil için tercih edebileceğiniz şirin mi şirin bir yer olan Assos, Behramkale’den bahsedeceğim. Geçmişi M.Ö 6 yüzyıla kadar dayanan Assos, eski yapısından hiçbir şey kaybetmemiş olan huzur dolu ortamı ve muhteşem deniziyle tatil listenizde olmayı kesinlikle hakkediyor. Yıllardır koruduğu tarihi yapısı kendinizi eski zamanlarda bir balıkçı kasabasında gibi hissetmenizi sağlayacağına ve baştan sona tüm bedeninizi ve ruhunuzu dinlendireceğine eminim.

Detaylara gelirsek, Assos nerededir ve nasıl gidilir ?

Assos, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde, Edremit Körfezi’nin kıyısında yer alır. İstanbul’dan gidecekler için 3 farklı güzergah seçeneği önereceğim;

  • Osman Gazi Köprüsü’nden geçerek Gemlik’e, oradan Susurluk’ daha sonra da Balıkesir Çevreyolu üzerinden Edremit en son olarak da Çanakkale’ye ulaşabilirsiniz.
  • İkinci olarak yine Osman Gazi Köprüsü’nde geçip Biga üzerinden geçerek kıyı şeridini takip edebilirsin. Bu yol yaklaşık sürenizi 1 saat daha uzatabilir fakat sahil kıyısından dolaştığınız için keyifli olduğunu duydum.
  • Son olarak da Tekirdağ üzerinden Çanakkale oradan da Ayvacık’a ulaşabilirsiniz.

Osman Gazi köprüsünü kullanmak istemeyenler feribotuda kullanabilirler fakat o konu hakkında çok fazla bir bilgim yok. Biz güzergah olarak ilk seçeneği kullandık, Susurluk’u geçtikten sonra göl kenarı bir yerde kahvaltı etme şansımız oldu, dönüşte ise tercihimizi Susurluk’ta Yörsan’ın Tesislerin de tost-ayran için kullandık.

Fakat benden sizlere bir öneri;  Assos’a akşam saatlerinde varmamaya dikkat edin. Yol hem çok virajlı hem de çok karanlık.

Peki ikinci olarak, Assos’da nerede kalmalı?

Assos’a gittiğiniz zaman kesinlikle Antik Liman’da kalmanızı öneririm. Yan yana bir sürü taş otelin sıralandığını düşünün ve her birinin önünde kendi iskelesi. Kaldığınız otel hangisi olursa olsun denizden yana bir soru işaretiniz olmasın. Biz Nazlıhan oteli tercih ettik, çok da memnun kaldık. Antik Liman’daki tüm otellerin tarihi yapılarını hiç bozmamış olması da havadaki nostalji kokusunun hiç gitmemesini sağlamış.

IMG_5295

Assos’ta neler yapmalı?

Öncelikle Assos gerçekten çok küçük bir yer o yüzden bence 3 günlük bir tatil hem kafa dinlemeniz açısından hem de Assos’un tadını çıkarmanız açısından yeterli olacaktır. Sabahları soğuk biranızı alıp iskeleye uzanmak yapabileceğiniz en güzel şey. Özellikle soğuk deniz sevenler için Assos gerçekten doğru tercih olacaktır. Ben maalesef 30 saniyeden fazla denizde durmayı başaramadı:)

Akşamları ise, her otelin restoranında keyifli rakı balık sohbetleri sizleri bekliyor olacak. Mezeler açısından çok büyük beklentilerle gitmemenizi öneririm fakat ortamın büyüsü zaten size her şeyi unutturacağı için masadan memnun kalmış bir şekilde kalkacağınıza eminim.

İnternette en iyisi olarak Uzun Ev çıksa da karşımıza biz Nazlıhan Oteli’in yemeklerini daha çok sevdik.

Fakat iş tatlıya gelince işte orda her şey değişiyor. Antik Liman’da iki tane meşhur dondurmacı var bir tanesi Meşhur Yahya Usta; ballı kornetleri, karadutlu, damla sakızlı ve ballı badem dondurması ile de günün her öğününde yemeden duramayacağınız bir tat. Bir diğeri ise limanın biraz daha gerisinde olan Ali Usta. İkisi de tat olarak birbirinden farklılar aslında; Yahya Usta’nın dondurması çok hafif, Ali Usta’nınki ise biraz daha tatlı. Garip olacak biliyorum ama ben sanırım Ali Usta’yı daha çok sevdim.

Assos’da görmeniz gereken bir diğer yer ise Behramkale Köyü. Sevimli Pazar alanı ve samimi insanlarıyla sanki eski zamanlardaymışsınız hissini sizlere veriyor. Mutlaka bir köy kahvesinde oturun, oranın halkı sohbet etmeyi gerçekten çok seviyor.  Böyle küçük yerlerde insanların eski değerlerimizi hala koruyor oluşlarını görmek beni çok mutlu ediyor. Samimiyetlerinden, doğallıklarından ve en önemlisi insanlıklarından hiçbir şey kaybetmemişler. Size de sanki evinizdeymişsiniz gibi hissettirebiliyorlar.
IMG_5514

Son olarak Behramkale köyündeki Athena Tapınağı’nı da görmeden dönmemelisiniz. M.Ö dönemlerde Aristotales’in de  3 sene kadar burada yaşadığı hatta bir felsefe okulu kurduğu biliniyor fakat okul için arkeoloji çalışmaları hala tamamlanmış değil. Buraya özellikle gün batımına doğru gitmenizi tavsiye ederim, hem sabah sıcağını çekmemiş olursunuz hem de manzaranın tadını çıkarabilirsiniz fakat dikkat edin yanlış hatırlamıyorsam yazın saat 6 da kapatıyorlar.

Minik bir öneri: Benden size bir tavsiye; bir akşam kesinlikle iskelede bir şezlonga kurulup yıldızları izlemelisiniz. Bugüne kadar en fazla yıldızı burada görmüş olabilirim ve gerçekten çok güzeldi. Fakat rüzgar bazen çok fazla olabiliyor o yüzden üstünüze bir şeyler almadan gitmeyin derim.

 

Şimdiden hepinize iyi tatiller.

 

Hoşunuza gidebilir

Yorum Yok

Yorum Bırak

error: Sitemizden içerik kopyalamak yasaktır.