Seyahat, Yurtiçi

Bambaşka Bir Dünya: Kapadokya

18 Ocak 2017

Herkesin gidip gördüğü ve etkisinden çıkamadığı yerler vardır. Tekrar tekrar gitse bile sıkılamayacağı yerler haline gelir genelde buralar. Hatta hiçbir şey yapmadan öylece oturup sadece oranın keyfini bile çıkartmak istersiniz. İşte benim için Kapadokya da tam olarak böyle bir yer. Özellikle gün doğumu ve gün batımı açısından sizde de inanılmaz bir etki yaratacağından eminim. Haydi gelin şimdi biraz size Kapadokya’dan bahsedeyim.

Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’dan püsküren lav ve küller ile oluşan, yumuşak zeminin zamanla yağmur ve rüzgar ile aşınmasıyla meşhur peri bacaları ve rengarenk vadilerin oluşturduğu yer olan bambaşka bir dünya; Kapadokya. Kapadokya ismi, “Güzel Atlar Ülkesi” anlamına gelen Farsça “Katpa Tuka” kelimelerinden gelip latince hali olan “Cappadocia”dan dilimize direkt geçmiştir.

Kapadokya’ya Ne Zaman Gidilir?

Kapadokya’ya gitmenin zamanı yok diyebilirim size. Soğuk sevmiyorsanız Nisan-Kasım ayları arasında gidebilirsiniz ama kışın da Kapadokya’yı görmenin ayrı bir keyfi olacağını düşünüyorum. Karlı havada özellikle çok güzel olduğunu duydum ve buna dair fotoğraflar gördüm, gerçekten de öyle. Benim iki gidişim de Kasım ayındaydı ve gayet memnunum bu durumdan. Gündüz hava sıcaklığı yaklaşık 20 derece civarındayken, akşamları  1-2 derecelere kadar düşebiliyor. Bu da size farklı keyifler yapma imkanı sunuyor.

Kapadokya’ya Nasıl Gidilir?

Kapadokya’ya hava ve kara ulaşımı ile rahatlıkla gidebilirsiniz. Kayseri ve Nevşehir’de bulunan havaalanlarına seferler düzenlenmekte, burada saat ve uygunluk açısından havaalanı tercihi size kalmış tabii. Kayseri’den Kapadokya’ya gitmek ise ortalama 1 saat civarında. Dilerseniz karayolu ile de gidebilirsiniz. İstanbul’dan 7.5 saatte rahatlıkla Kapadokya’ya varabilirsiniz. Son yolculuğumda da yaptığım gibi sizlere akşam 20-21 saatlerinde yola çıkıp gün doğumuna yetişmenizi kesinlikle tavsiye ederim. O kadar yolu neden gittiğinizin cevabını anında alabileceğiniz bir manzara ile karşılaşıyorsunuz.

Kapadokya’da Nerede Kalınır? 

Kapadokya’da birçok sayıda butik otel mevcut ve bu otellerin çok büyük bir çoğunluğu mağaranın içinde size konaklama imkanı sağlıyor. Bunu kesinlikle denemelisiniz. Hatta bazı otellerde odalara, zamanında orada yaşamış olan insanların isimleri verilmiş. Genel olarak gecelik konaklama fiyatları 80 ₺’den başlıyor. Gitmeden önce araştırdığım ve sizlere tavsiye edebileceğim oteller şu şekilde;

Kayakapı Premium Caves

Ürgüp’te bulunan Kayakapı Premium Caves, bölgeye göre biraz daha lüks bir otel olmakla birlikte gecelik konaklama fiyatı şu aralar 490 ₺’den başlıyor. Otel için yapılan yorumlar fazlasıyla iyi olduğu için benim de ilgimi çekmişti. Biraz araştırma sonrasında bazı odalarının içinde yüzme havuzu ve hamam olduğunu öğrendim. Otelin kendi sitesi veya booking.com üzerinden daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

33117592

17611446
33209080

39489905

Argos in Cappadocia

Burası da Kayakapı gibi bölgenin lüks ve güzel otellerinden. Uçhisar’da bulunan Argos in Cappadocia’da gecelik konaklama fiyatları 700 ₺’den başlamakta. Güzel bir manzaraya sahip olan otelin aynı zamanda “Seki” adında çok da güzel bir restaurantı bulunmakta. Buna dair birazdan daha detaylı bilgiler vereceğim. Bu otelde de Kayakapı gibi özel yüzme havuzuna sahip olabileceğiniz odalar mevcut. Otele dair bilgiyi kendi internet sitesinden veya booking.com üzerinden erişebilirsiniz.

16809078

15763878

57227955

57232654

16810510

Sultan Caves Suites

Hepinizin Instagram postlarından bildiği o meşhur otel; Sultan Caves Suites. Bizim de kalmak için tercih ettiğimiz otel burası olduğu için görsellerin bir kısmında kendi çektiğim fotoğrafları kullanacağım ve daha net yorumlarda bulunabileceğim. Dört farklı oda tipine sahip olan otelde Junior Suite, Suite, King Suite ve Sultan Suite seçenekleri mevcut. Göreme’de yer alan otelin birçok odasından şehri tepeden görme şansına sahipsiniz. Kapadokya’nın en iyi restaurantlarından biri olan “Seten” de bu otelin bünyesinde. Gün doğumunun çok güzel izlediği şüphesiz. Fakat sizleri hayal kırıklığına uğratacağını düşündüğüm bir şey var. Fotoğraflarda gördüğünüz kurulan masada kahvaltı yapmıyor veya orada uyumuyorsunuz maalesef. Otelin gecelik konaklama fiyatı 250 ₺’den başlamakla. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Gidin ve keyfini çıkarın.

3984894

fit_800_440_11d08eee3c117570906b48e85305336d

fit_800_440_7137495bb09d8fc9a6f050e8a7bae894

fit_800_440_4159bd6c59e774dd06f7ea9e7c1f71ac

(Bu fotoğrafa kadar olan tüm görseller booking.com’dan alınmıştır.)

IMG_6495

LTQE7462

Kapadokya’da nerede yemek yenir, nerelere gidilmeli, neler yapılmalı, nasıl daha keyifli bir tatil olur bu tarz sorularınıza cevap olacak olan “Bambaşka bir dünya: Kapadokya II” devam yazısında bulabileceksiniz. Arayı çok açmayacağım merak etmeyin, devamı çok yakında yine burada olacak. Lafı daha da uzatmadan bir sonraki yazımda yine buralarda görüşmek üzere. Kendinize iyi davranmayı unutmayın, anı yakalayın ve paylaşın.

Hoşunuza gidebilir

Yorum Yok

Yorum Bırak

error: Sitemizden içerik kopyalamak yasaktır.