Genel

Bu Ne Biçim “Hikaye” Böyle?

21 Şubat 2017

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, sizlerin de bildiği gibi Instagram’ı satın aldıktan sonra hedefini Snapchat’e çevirmişti. Snapchat’i satın almak için 3 milyar dolar nakit para teklifinde bulunan Mark Zuckerberg şaşırtıcı bir şekilde olumsuz bir cevap almıştı. Bunun ardından “sahip olamıyorsam rakip olurum” stratejisini uygulayıp, Instagram’a story ve anlık fotoğraflarla mesajlaşma özelliğini getirmişti. “Instagram story mi Snapchat story mi” tartışmaları hala sürmekteyken bu sefer de Facebook’un bünyesinde bulundurduğu, iletişim açısından hayatımızın önemli bir parçası haline gelen Whatsapp’a story özelliği getirerek, Snapchat’e karşı açmış olduğu savaşta Instagram’dan sonra ikinci cepheyi açarak kazanmak istiyor.

Gelecek güncelleme ile birlikte artık eskiden yalnızca yazı veya emojilerin kullanılabildiği Status yani durum bölümü, fotoğraflar ve yazılarla hikayenizi paylaşabileceğiniz süreli bir alana dönüşüyor. Bu güncellemeden sonra durumunuza fotoğraf, video ya da GIF görselleri ekleyebilir, çeşitli emojiler ve çizimlerle bu görselleri kişiselleştirebilirsiniz. Bir durum güncellemesi yayımladığınızda ise Instagram ve Snapchat’te olduğu gibi 24 saat boyunca profilinizde kalacak. Ardından da silinecek. Bu özelliğin de “görüldü” sayacına sahip olacağı ve bu sayede durum paylaşımlarınızın listenizde kaç kişiye iletildiğini ve kimlerin baktığını görme şansına sahip olabileceksiniz. Whatsapp Status’un güzel tarafı ise istemediğiniz zamanlarda kapatabilecek olmanız.

Güncelleme ile gelecek bu özelliğin ne kadar gerekli ya da ne kadar gereksiz olduğunu zaman gösterecek bizlere ama kendi düşüncem her uygulamadaki gereksiz güncellemeler bizi daha çok onlara bağlar hale getiriyor. Bunu ilk başlarda, Snapchat varken Instagram’a gelen story özelliğinde gördük. Yükselen “gereksiz olmuş” sesleri varken şu anda neredeyse Snapchat’ten daha çok kullanılır hale geldiğini de görmezden gelemeyiz. Anı yakalayın ama anı yaşamayı da unutmayın.

Hoşunuza gidebilir

Yorum Yok

Yorum Bırak

error: Sitemizden içerik kopyalamak yasaktır.