Seyahat, Yurtdışı

Disneyland Tavsiyeleri

15 Nisan 2017

Herkese merhaba,

Bu tatilde tercihimi Paris ve Disneyland’dan yana kullandım. Spontanist yazarı Deniz Yılmaz “Küçük Paris Tavsiyeleri” yazısıyla Paris hakkında ihtiyacınız olanları sunduğu için ben de Disneyland hakkında yazmak istedim.

En baştan başlamak gerekirse;

Eğer Disneyland’ın içinde kalmak istemiyorsanız Paris’ten de kolaylıkla gidip gelebilirsiniz ve bunun için sadece metroya binmeniz yeterli. RER A (kırmızı) hatta binerek 40-45 dakika süren yolculuk sonunda son durak olan Marne-la-Vallée — Chessy de inmeniz yeterli.

Biletinizi üst baş aramasından hemen sonra sağ taraftan alabilirsiniz fakat dilerseniz önceden internetten de alabiliyorsunuz. Biz oradan almıştık ve herhangi bir zorluğunu yaşamadık.

Şimdi gelelim en önemli konu olan Fast Pass uygulamasına; yani size bazı atraksiyonlarda hızlı geçiş sağlayacak olan karta. Öncelikle fast pass için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Broşürde yanında FP yazan atraksiyonlarda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Peki Fast pass uygulaması nasıl işliyor ?

Öncelikle fast pass almanız için bineceğiniz atraksiyonun hemen yakınlarında bulunan makinelere Disneyland kartınızı okutmanız gerekiyor. Daha sonra makinenin size vereceği kartının üzerinde yazan saate göre atraksiyona binebiliyorsunuz. Yalnız dikkat etmeniz gereken bir şey var; fast pass size belli bir saat aralığında gelmenizi söylüyor; örneğin 11.00-11.20 arası gibi ve parkların doluluk oranı arttıkça size vereceği saat de daha ileri bir zamana atılıyor. Randevu almak gibi düşünebilirsiniz. O yüzden parka girdiğinizde ilk işiniz fast pass’lerinizi almak olursa çok daha rahat edersiniz.
IMG_2108

Disneyland 2 ayrı park olarak ayrılıyor; Disneyland Park ve Walt Disney Studios Park. Walt Disney Studios’u bence yarım günde halledebilirsiniz. Benim burda favorilerim

The Twilight Zone Tower of Terror ve

Crush’s Coaster oldu.

Disneyland Park ise resmen başlı başına bir şehir. Kendi içerisinde farklı temalarda tam 4 alanı bulunuyor; Frontierland, Adventureland, Fantasyland ve Discoveryland. Benim favorilerim kesinlikle Frontierland ve Adventureland oldu.

IMG_2173

En beğendiğim atraksiyonlarda da Big Thounder Mountain, Indiana Jones and the Temple of Peril ve Star Tours geliyor. Maalesef bizim gittiğimiz dönem Pirates of Carribean ve Star Wars Hyperspace Mountain kapalıydı fakat duyduğum kadarıyla onlar da çok güzelmiş. Broşürde bahar 2017 açılış zamanı olarak belirtmişler.

Gittiğiniz zaman broşür almaya dikkat etmenizi öneririm ve kesinlikle Disney karakterlerinin yürüyüşünü kaçırmamalısınız. Birde eğer vaktiniz varsa hava kararana kadar kalın derim.

Alışveriş konusuna gelirsek de parkların içerisinde bir sürü dükkan var, ben çok mu beğendim, hayır, fakat yine de eliniz boş çıkamayacağınızdan eminim. Yemek olara da adım başı değişik konseptlerde kafeler, restoranlar bulunmakta, hatta o kadar fazlaki kendinizi sürekli aç hissederseniz hiç şaşırmayın. Her şey çok cezbedici duruyor 🙂

Son olarak, sabah saatlerinde parklar öğlene göre daha boş oluyor, çok geçe kalmadan gitmenizi tavsiye ederim ayrıca http://www.disneylandparis.com/en/?country=TR sitesinden parklar ve ücretler hakkındaki tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Yaşınız kaç olursa olsun büyüleneceğinize eminim.

Şimdiden hepinize iyi eğlenceler.

Hoşunuza gidebilir

Yorum Yok

Yorum Bırak

error: Sitemizden içerik kopyalamak yasaktır.