Yaşam

Huzursuzluk

14 Mart 2017

“Bütün Ortadoğu’nun adeti budur oğlum, tarih boyunca birbirini öldürür ama aslında kendini öldürdüğünü anlamaz. Kendi kanının tadında sarhoş olur.”

Ortadoğu’nun kanayan yarası IŞİD, çileleri, acıları, çocukları, kadınları derken tek bir kelimeyle anlatmış her şeyi Livaneli; Huzursuzluk. Yalın dili ve masalsı anlatısıyla bir süreliğine olduğunuz yerden uzaklara, Ortadoğu’ya götürecek; gözlerinizi, kulaklarınızı kapadığınız her şeye tanık edecek sizleri. Mardin’de başlayan Amerika’da son bulan bir aşk, yaşanmışlıklar, tarih, din ve daha bir sürü konu..

Bir Yezidi kızı Meleknaz ile İbrahim’in aşkını ve bu aşktan dolayı başlarına gelenler işleniyor kitapta. Fakat sadece aşk olarak bakmayın, kitapta asıl verilmek istenen konu bunun çok daha ötesinde. Her şey Hüseyin’in çocukluk  arkadaşı İbrahim’in ölüm haberini almasıyla başlıyor. Kendini bir anda Mardin’de İbrahim’in hikayesinin içinde bulan Hüseyin, öğreneceklerinden sonra hayatının bir daha asla aynı olmayacağının farkında olmadan araştırır her şeyi.

İbrahim meğer göçmen kampında tanımış Meleknaz’ı ve kör bebeğini. Daha sonra da nişanlısını terk edip Meleknaz’ı ve bebeğini evlerine getirmiş. Annesi, ablası çok karşı çıkmış en başta, anlam verememişler; işin içinde büyü olduğuna bile inandırmışlar kendilerini. Fakat asıl kıyamet Meleknaz’ın marul görünce kaçmasıyla kopmuş. Nasıl yani dediğinizi duyar gibiyim..

Şöyle anlatayım, tüm dinlerden önce gelen altı bin yıllık bir inanış vardır; Ezidi. Fakat şimdi günümüzde Yezidi diye geçer. Üç kez güneşe dönerek dua ederler. Hatta Mardin’de Süryani manastırının altında güneş tapınağı vardır. İnançlarına göre Tanrı ve yedi melek vardır. Başmelek Tavus’tur. Tanrı insanı yaratıp ona secde etmesini isteyince Başmelek reddeder ve cenetten kovulur. Hal böyle olunca insanlarda onun şeytana taptığına inanırlar. Fakat Melek Tavus, yaptıklarına pişman olur, yedi bin sene göz yaşı döker; ateşleri döndürür, denizleri doldurur. Tanrı da affeder onu, tekrar Başmelek yapar. Yani aslında hem iyi hem kötüdür Melek Tavus. Gelin görün ki şeytana taptıkları inanıldığı için çok eziyet görmüştür Yezidiler. Bir de ilginç bir şekilde maruldan korkarlar, fakat öyle böyle değildir korkuları.
IMG_1022

“Her insanın içinde iyi ve kötü, yan yana durur. Hangisini beslersen o galip gelir.”

İşte İbrahim’in ailesinin Meleknaz’ın Yezidili olduğunu anlaması da bu marul olayınla ortaya çıkmış. Tahmin edersiniz ki İbrahim’de bırakmaz aşkını. İkisi için Mardin’den Amerika’ya süren bir yolculuk başlar. Peşlerinde din mezhep kavgasından ölümlerini isteyen adamlar, sırtlarında yükleri..  Peki gerçekten büyü müdür İbrahim’i kendi canından bile vazgeçirecek kadar Meleknaz’a bağlayan ?

Ben size anlatayım;

Hüseyin araştırırken öğrenir her şeyi, IŞİD’ın yaptığı zulümleri, katliamları.. Meleknaz’ın da hayatı hiç kolay geçmemiştir. Kimi var kimi yoksa kaybetmiş, defalarca tecavüze uğramış, yolda kaçarlarken bebeğini doğurmak zorunda kalmış, evinden yurdundan olmuştur. Sadece Meleknaz değil böyle binlerce insan durur göçmen kamplarında, hemen yanı başımızda. Görmeyiz, görmek istemeyiz. İbrahim ile Meleknaz’ın aşkı da işte öyle bildiğiniz aşklardan değildir zaten. Kaybettiğimiz merhametimizin, insanlığımızın en güzel, en saf halidir. Yaşanmışlıklara, acılara tutunmaktır onlarınkisi. Birbirlerinin yaralarını sarmak, derin bir anlayış hali..

Roman kısada olsa, birçok yönden sizleri çok etkileyeceğine eminim. Kalbinize, merhametinize işleyecek. Yanı başınızda olup biten her şeye ne kadar da uzak ve yabancı olduğunuzu bir kez daha hatırlatacak sizlere.

 

Sizlerinde kitapla ilgili görüşlerinizi merak ediyorum. Yorum yapmayı unutmayın 🙂 Şimdiden sizlere iyi okumalar..

Kitabın adı: Huzursuzluk

Yazarı: Zülfü Livaneli

Yayınevi: Doğan Kitap

Hoşunuza gidebilir

2 Yorum

 • Yanıtla Ricky Martin 22 Mart 2017 at 23:55

  Çok güzel bir makale ve yazı olmuş 3 kere okudum üst üste. Umarım sizin gibi düşünen feminist hanımfendiler çoğalır iyiki varsınız ve her içtiğiniz kahvede felsefi yorumlarınızı unutmayın.😌😌☺☺☺

  • Yanıtla Sude Kılıç 23 Mart 2017 at 14:03

   çok teşekkür ederim beğenmenize çok sevindim. 🙂

  Yorum Bırak

  error: Sitemizden içerik kopyalamak yasaktır.