Etkinlikler, Yaşam

BU ŞEHİRDE HALA GÜZEL ŞEYLER OLUYOR! KEŞFET:PERA64

27 Haziran 2016

 

image

@pera64_

2015 Aralık ayının sonlarına doğru Instagram’da, fotoğrafın üzerine yerleştirilmiş “PERA64” yazısı, altında Pera64 hashtagi ile fotoğraflar karşıma çıkmaya başladı çeşitli hesaplar tarafından paylaşılan. Neydi bu? Gözümden kaçan yeni bir mekan mı, galeri mi, bir grup mu, bir marka mı, bir sanatçının kod adı mı derken, #Comingsoon ve #THESPACE hashtagleri eklendi konvoya. Dedim ki merak etme kendi kendime, hiçbir şey kaçırmamışsın, çok yakında yakalayacaksın. Sonrası, birkaç ay sürdü bu merak. Bu sırada Pera64_ adlı hesap da takibe alındı. Derken aylardan Şubat… Bir davetiye yayınlandı Instagram hesabında… “İlham vermek, keşfetmek, paylaşmak ve birlikte eğlenmek için “her zaman değişen bir alan” olarak kapılarımızı açıyoruz! Davetlisiniz!”

 

image

@pera64_

25 Şubat, Pera64 tam da hayal ettiğim gibi girdi biz meraklı İstanbulluların hayatına. Francesco Ragazzi’nin “Palm Angels” fotoğrafları Los Angeles’ın sokak kültürünü ve kaykaycıların hayat tarzını yansıtırken aynı zamanda 60’ların sonu, 70’lerin başının Kaliforniya’sına göndermelerle sizi başka dünyalara götürmeye davet etti ilk Pera64 buluşmasında. Bununla da kalmadı, 8 Ball Zines’tan Lele Saveri’nin New York metrosunda büyüyüp geliştikten sonra MoMa’ya Newsstand adlı enstelasyonu olarak konan , kendi fanzine’lerini yaratmak isteyenlerin ücretsiz atölyelere katılabildiği, dergi ve fanzine-kolikler için cennet diye tabir edilebilecek bu enstelasyonu/fikri Pera64 “Gazete Bayii” olarak bünyesindeki envai çeşit güzellikle ayağımıza kadar getirdi.

 

image

image

Bu açılışla anladık ki, Pera64 tam da İstanbullular olarak ihtiyacımız olan, ilham veren, keşfetmeye davet eden, sürprizlerle dolu bir mekan olarak hayatımıza girdi ve bizi şaşırtmaya, bu ülkede hala böylesine yaratıcı, bir kalıba sığmadan güzel işler yapılabiliyor dedirtmeye devam edecek.

 

image

image

@pera64_

Tam da düşündüğüm gibi ediyor da… Açılışından bu yana geçen dört aya ufkumuzu açan bir sürü etkinliği ve sergiyi sığdırdı Pera64. Açılışın ardından ilk olarak Ribbon Flowers iş birliği ile “Urban Tropics” adlı Pop Up Green House’a dönüşerek Nasıl da şekilden şekilde girebileceğini bizlere ispatladı 14-19 Nisan tarihleri arasında. Birbirinden orijinal düzenlemelere ve güzel bitkilere ses enstelasyonu eşlik etti Arman Akıncı, sahne adıyla sayın Armanqrtachure’ın ellerinden. Şehrin göbeğinde, Pera’da yeşil bir cennet ile tanıştık.

image

@pera64_

image

 

Gençlerden de desteğini esirgemedi geçtiğimiz süre zarfında Pera64. “The Night is Young” sergisi ile gençlerin kaleminden illüstrasyonlar sergilendi duvarlarında. Meraklısı ile CARAN d’ACHE kalemlerini buluşturdu. İlham ve malzeme kaynağı oldu yaratıcı ellerin 19 Nisan’daki açılış ile.

 

image

@pera64_

image

image

image

image

image

 

Herkesin bir listesi vardır, ölmeden gidilmesi gereken şehirler, ülkeler, müzeler, konserler; alınması gereken albümler; izlenmesi gereken filmler, performanslar; görülmesi gereken yerler, eserler; keşfedilmesi gereken duraklar; deneyimlenmesi gereken anlar… Uzar gider bu listeler, her geçen gün biri tamamlanır, bir diğeri eklenir. Belki de bu listelerden alınan ilhamla oluşmuştur Andre Saraiva’nın “Dream Concerts” adlı silkscreen posterleri…

image

image

 

Pera64, geçtiğimiz Mayıs ayında da bizi bu rüya konserler listesiyle bir araya getirdi. Birinin bile yeterli olacağı sahnelerde hayal bile edemeyeceğimiz bir kombinasyonla dev müzisyenler bir arada kiminde, kiminde artık canlı olarak dinlemek için çok geç olan, zamanını kaçırdığımız, zamansız isimler… İster istemez insan telaşlanıyor kendi “Dream Concerts” listesi için, listede isim çok! Her geçen gün bir yenisi keşfedilip ekleniyor listelere, birileri veda ediyor geride yalnızca kayıtlarını bırakıp ve dünya gözüyle görüp dinleme şansınımız gidiyor ellerimizden… İşte tam bu noktada bunları düşündürürken posterler, Pera64 harekete geçiriyor sizi. Erteleme! Dinle, keşfet, çoğal, çoğalt, unutulmaz ve rüya gibi anlar biriktir diyor…

 

image

@pera64_

Ve her yıl Haziran ayında yazın gelişinin heyecanına karışan, İstanbul’a en çok yakışan festivallerden olan İstanbul Uluslararası Sanat ve Kültür Festivali ISTfestival bu yılda İstanbul’74’ün ellerinden müthiş buluşmalara ve unutulmaz anlara sahne oldu. Robert Montgomery, Blair Chivers, Jefferson Hack, Jean Charles De Castelbajak, Seza Peker, Ali Akay, Miroslaw Balka, Anja Rubik, Jose Parla, Latife Tekin, Barbaros Altuğ, Ali Tufan Koç, Ben Gorham, Sven Schumann, David Adjaye, Murat Tabanlıoğlu, Şelale Kadak, Anton Corbijn, Parker Posey, Serra Yılmaz, Aylin Taşçıyan, Alphan Eşeli, Dan Thawley ve Silvia Venturini Fendi gibi edebiyat, film, fotoğraf, tiyatro, mimari, yayıncılık, moda ve sanatın her dalından ve yaratıcılıktan beslenen değerli isimlerle buluşmalara sahne oldu. Kapanış, Soho House’ta efsanevi gitarist Thurston Moore ve deneysel caz grubu Konstrukt’ın nefes kesici performansı ile gerçekleşti. Ben dahil, eminim orada olan herkes, “Bir daha!” demek istedi bitiminde… Hafızalardan uzun bir süre silinmeyecek kadar etkili ve deneysel bu performans kapanışa yaraşır oldu doğrusu.

image

EACHXOTHER

image

image

JEFFERSON HACK

Peki Pera64 festivalin neresinde? 3 Haziran, yani festivalin başlangıç tarihi ile aynı gün, EachXOTHER ile Istanbul’74’ün ortak çalışması “Art Meets Fashion” Pop Up standı ile içinde birbirinden nefis parçaların olduğu bir koleksiyon Pera64’te yerini aldı. “Never Give Up” yazılı kot ceket ve yanları püsküllü jean benim favorilerimdendi. Bununla da kalmadı tabii, aynı zamanda Jefferson Hack’in The System posterleri, posterlerden ilhamla oluşturulan koleksiyon da yerini almıştı.

image

THE SLOW DISAPPEARANCE OF THE MEANING AND TRUTH

Poetic Text Art by Robert Montgomery

image

image

image

Ve 5 Haziran, Robert Montgomery The Slow Dissappearance eseriyle baş köşede yerini almış; Jefferson Hack kitabını imzalamak üzere orada, onun yanında Blair Chivers silk screen atölyesi için hazırdı, yanlarında bir de Jean Charles De Castelbajak… Tadından yenmez bir pazar günü! Soho House’taki panellerden sonra uğruyorum Pera64’e, bir şenlik havası. Blair Chivers ile muhabbet ede ede güzeller güzeli Pera64 bez çantama baskı yapıyoruz… Tesadüfen, harika parçalar ortaya çıkıyor baskılarla. “Life is great” sloganı ile Blair Chivas tarafından bizzat damgalanıp, sütlü kahve rengi, yumuşacık deri koltuklara gömülüyorum The Slow Disappearance of The Meaning and Truth’un altında. Petra’dan gelen kahve kokusu eşliğinde, sayfalarını çevirmeye kıyamadığım dergileri okuyorum. İstanbul’da en sevdiğim köşeler listesine bir yenisini ekliyorum. Bu arada, alt kat da açılmış… İster dışarıdaki nostaljik Pera merdivenlerinden in aşağı, ister sol tarafında koca rafları doldurmuş rengarenk dergilerin yanındaki içerideki merdivenlerden… Yada yukarıda bunlardan benim de olsun dediğim ahşap, güzeller güzeli taburelerde otur camın kenarında, merdivenlerden gelen geçeni izle…

image

image

image

Blair Chivas Silkscreen Workshop

 

Gazete Bayii, Zine Library, hala Pera64’te. Yanına birbirinden güzel 70’lerin fanzine’leri, bağımsız dergiler, Türkiye’de başka yerde bulamadığımız bir sürü yaratıcı yayının bulunduğu koca bir kitaplıkla birlikte. Müjde, ilk başlarda satılık olmayan ancak gidip orada inceleyip okuyabildiğimiz bu güzellikleri artık satın da alabiliyoruz. Dergikoliklere, koleksiyonerlere, meraklılara ve nostalji severlere duyurulur! Demet Mütfüoğlu Eşeli ve Ece Sükan tarafından kurulan, bu ülkede hala güzel şeyler oluyor dedirten, hayalimdeki mekan ile kavuşma heyecanım ve bugüne kadarki serüveni bu şekilde. Eminim ki, bizi şaşırtmaya ve mutlu etmeye devam da edecek, bildiğim birkaç sürpriz var hatta ama söylemem! Yeni buluşmalar için heyecanla bekleyin…

image

 

image

 

image

image

 

Düşünün, üretin… Kalıplara sığmak için fazla sınırsız ve yaratıcı bir dünyada yaşamıyor muyuz? Hayal edin… Uzaklar, ancak hayallerle ve o hayallere giden yolda ne olursun olsun, gece gündüz demeden yürümekle ve inanmakla yakın olur. Paylaşın… Çoğalmak, çoğaltmakla ve bir olmakla başlar.

Not: Pera64 her gün yeni ilham kaynakları ile, kitaplarla, dergilerle, Zine Library’si ile ve kahveleriyle 11.00-20.00 arasında Meşrutiyet Caddesi No:64’te. Festivali kaçırdım diye de üzülme, ISTfestival 2016 panellerinin videoları www.istanbul74.com’da her gün, her saat seni bekliyor.

Hoşunuza gidebilir

Yorum Yok

Yorum Bırak

error: Sitemizden içerik kopyalamak yasaktır.