Yaşam

Tabutta Rövaşata (1996)

29 Eylül 2016

Öncelikle affınıza sığınarak bu yazıyı yazıyorum çünkü bu benim ilk film inceleme yazım olacak. Bunu da bana yazdıran bu filmde emeği geçen herkese teşekkür ederim. Bu yazıyı yazmamın ikinci nedeni ise arkadaşlarımın çoğunun bu filmi izlememiş ya da duymamış olmasıdır. Ayrıca benim de geç izlemem en büyük nedametlerimden biridir.tumblr_n5gxoyeuco1rsyg73o1_1399910290_cover

Filme girersek; Derviş Zaim’in 1996 yılında yazıp yönettiği başrollerinde Ahmet Uğurlu ve Tuncel Kurtiz’in yer aldığı Tabutta Rövaşata izleyenleri filmin sonunda ciddi derece düşündürüp onları Mahsun karakteri gibi çaresiz bırakır. Film Mahsun Süpertitiz karakteri üzerinden geçiyor ama bunun dışında filme yön veren yan karakterlerde vardır. Bunlardan en etkili karakterler Reis(Tuncel Kurtiz) ve Ayşen Aydemirdir. Mahsun karakterini oynayan Ahmet Uğurlu filmde resmen karakterin bütün acılarını bütün dertlerini yaşamıştır. Filmi izledikten sonra sokakta ne zaman bir şarapçı görseniz aklınıza Ahmet Uğurlu gelecektir.

dervis_zaim_tabutta_rovasata_02

Film Mahsun adındaki bir şarapçının hayat mücadelesini ekrana getirir. Hikaye Rumelihisarı’nda kış mevsiminde geçmektedir. Mahsun evsizdir ve akşamları üşümemek için araba çalar. Çaldığı her arabayı sabah yine aynı yerine koyar ve koyarken de temizler. Mahsun aslında BMW’yi çalmamıştır, otomobil çalmaz Mahsun, sizin yaşamınızdan bir gecelik rahatlık çalar. Otomobilinizin rahat koltuğunu çalar, geceleri dolaştığınız şehrin aydınlığını çalar…Bir gün çaldığı arabaya tek arkadaşı olan Sarı’yı çağırır. Sarı o an bir kayık içinde muşambanın altında yatıyordur. Sarı belki korktuğundan belki o an Mahsun’a inanmadığı için gelmez. Mahsun ertesi sabah Sarı’yı donmus bir şekilde ölü bulur. Mahsun Sarı gibi ölmek istemez ve İtfaiye, İett otobüsü, ambülans ne bulursa çalmaya başlar. Polisler bile bıkmıştır artık Mahsun’u dövmekten ama kalacak yeri olmayan Mahsun, araba çalmaya devam eder. Nerede ne zaman bir araba çalınsa Mahsun yapmıştır zihniyeti oluşmuştur tüm film boyunca karakterlerde.

dervis_zaim_tabutta_rovasata_04

Reis sonunda bir kahveciyi ikna ederek Mahsun’a kalacak yer ayarlar. Mahsun Tuvalet temizlemeye ve insanlara kolonya peçete tutarak tuvalet bekçiliği yapmaya başlar. Mahsun kazandığı para ile gider Reis ve arkadaşlarına şarap alır ve ölen arkadaşı Sarı’nın mezarına giderler. Hem içip hem de mezara dökerler. Mahsun’un Sarıyı unutamadığını tüm film boyunca “Ama arkadaşlar iyidir.” diye tekrarlamasından anlıyoruz.tabutta-rovasata_614613

Mahsun tuvalet bekçiliği yaparken Ayşen Aydemir ile tanışır. Bu kız Kıraathane tuvaletini eroin almak için kullanmaktadır. Eroin almak için kendini satmaktadır. Mahsun bunu hemen anlayamaz ve kadını sever. Bir kadın sever Mahsun. Bir şilep geçer kadının gözlerinden, eroin dolaşır damarlarında, kadının saçları dolaşır Mahsunun aklına. Mahsun temiz kalpli vicdanli bir aşık olarak bu kıza elindeki tek şey evini yani kahve de kaldığı odayı verir. Kadın krize girdiği bir anda Mahsun’a onu Taksime götürmesi için yalvarır. Mahsun onun için ne kadar zor olsa kızı istediği yere götürür. Kadın uyuşturucadan baygın bir şekilde Mahsun’un kucağındadır. Mahsun kızı Reis’in teknesine götürür ve denize açılır. Aslında Mahsun denize açılmak ile kalmaz hayalerine sevdiği kadın ile yelken alır. Sanki bütün kötülüklerden uzaklaşırcasına hiç bir şeyi düşünmez tek düşündüğü sevdiği kadındır. Bir tekne batar sevdiğinin yüzüne dokununca. Her gün bir düş batar Mahsun’un denizinde, her gün yeni bir düşe inanır Mahsun inatla sırf yaşama inandığı için. Mahsun sonunda belki de baba olarak gördüğü Reis’den sopa yer ve eskiden vakit çalmak için çaldığı tavus kuşlarının yanına gider. O kadar zor durumdadır ki artık ne bir dostu ne de kalacak yeri vardır. Mahsun açlıktan sevdiği belki de arkadaşlık yaptığı tavus kuşunu yemek zorunda kalır.Buna eskiden çalıştığı kahvede arkadaşları televizyondan görür.Filmin sonunda  televizyonda arkadaşları Mahsun’un haberini izledikten sonar sosis reklamının verilmesi kapitalist sistemin içinde  insanın değerini gösterir.

tabutta-rovasata

Derviş Zaim Tabutta Rövaşata’da bize başımıza gelebilecek bütün acıları 76 dakikada gösterir. İzlerken insana gerçekten tabuttaymış hissiyatı verir. Ayrıca Baba Zula’ın film boyunca müzikleri izleyiciye bu acıyı daha derinden hissetirir. Hayatta taktığımız küçük şeylere tokat gibi bir cevap mahsunun hayatta kalma savaşı. biz her gün kafamızda küçük sorunlarla boğuşurken insanlar sadece yaşamaya çalışıyor ve biz bunları sadece bir film ile hatırlıyor, kısa bir süre sonra da unutuyoruz.

Hoşunuza gidebilir

Yorum Yok

Yorum Bırak

error: Sitemizden içerik kopyalamak yasaktır.